OkolicaOkolica

Owieczki w polu

Poranek nad jeziorem

Sierra Golf Club

Witamy na Kaszubach

Kaszuby to kraina położona na południowy zachód od Gdańska, jeden z najpiękniejszych regionów Polski. Ta ziemia jezior, lasów, łąk i pagórków często jest nazywana „Szwajcarią kaszubską”, co w pełni oddaje jej arkadyjskie piękno i bogatą tradycję. Aby tu dotrzeć, wystarczy godzina jazdy samochodem z Gdańska.

Kaszuby to kraina tysiąca głębokich, czystych jezior polodowcowych. Niektóre z nich są tak małe, że można je pokonać wpław, inne zaś liczą nawet kilka kilometrów długości i mają około 50 metrów głębokości. Prawie we wszystkich da się złowić szczupaki, pstrągi, płocie czy węgorze.

Przez cały rok – poza kilkoma tygodniami pełni lata – nad jeziorami jest cudownie cicho i tak spokojnie, że słychać łabędzie płynące po wodzie, żaby kumkające w odległych szuwarach czy też plusk wody wywołany ruchem wioseł rybaka sunącego po wodzie płaskodenną łódką w kierunku ulubionego łowiska. Taki spokój panuje też w okolicznych lasach, a jeżeli nie jest zbyt gorąco, można ujrzeć sarny skubiące trawę na polanie czy też lisa przemykającego pospiesznie między zaroślami. Niejednemu uda się z pewnością usłyszeć nawoływanie kukułki i piskliwy głos kani gdzieś ponad gałęziami wysokich sosen.

Położenie Kaszub oraz ziemie o niewielkiej wartości rolniczej nie sprzyjały powstawaniu na tym terenie dużych gospodarstw rolnych. Nie wytworzyła się tu także arystokracja ziemska. Małe obejścia dodały specyficznego, swojskiego charakteru tej mało zalesionej krainie. Średnie gospodarstwo liczy około 5 hektarów, a gospodarze mają zazwyczaj nie więcej niż dwie lub trzy krowy, które pasą się na małych łąkach bądź na przydrożnych pastwiskach pełnych różnokolorowych kwiatów.

Nadal dosyć powszechnie spotyka się tutaj drewniane domy kryte strzechą, konie ciągnące pług czy wóz z kilkoma srebrzystymi kankami wiozący mleko do najbliższej mleczarni.

Kręte, polne drogi wiją się od wioski do wioski, rzadko przejeżdża nimi samochód. Zatem spacer czy wycieczka rowerowa po okolicy to niemała przyjemność o każdej porze roku.

Wiele osób ceni sobie spokój wsi i oddalenie od ośrodków miejskich. Jeżeli jednak zatęsknimy za wielkomiejskim gwarem, z serca Kaszub jest tylko 40 minut jazdy samochodem do Gdańska, Gdyni czy Sopotu. Trochę dłużej, bo około godziny, jedzie się nad morze, a półtorej do słynnego, ceglanego zamku krzyżackiego w Malborku. W okolicy znajdują się trzy pola golfowe, każde oddalone o około godzinę jazdy samochodem. Tylko 30 minut potrzeba, aby dojechać do lotniska w Gdańsku, które posiada połączenia z najważniejszymi europejskimi stolicami.

Na Kaszubach rozwinęła się także drobna produkcja. Swoje zakłady mają tu na przykład producenci odzieży, wytwornych mebli czy ceramiki. Miłym zaskoczeniem dla niejednej z pań jest możliwość kupienia nowego płaszcza czy solidnej komody za jedną trzecią ceny w porównaniu do obowiązujących w Warszawie czy za granicą.

Warto tu jednak przyjechać przede wszystkim po to, by rozkoszować się błogą ciszą.